Dance across musical bridges

     
         

 

“Dejas pār muzikāliem tiltiem”

PARTNERI:
SPĀNIJA, Valensija, Federation EFA Comunidad Valenciana - Torrealedua  (koordinatorvalsts)
LATVIJA, Amatas novada Nītaures vidusskola
PORTUGĀLE, Barreiro – Agrupamento de Escolas de Santo André (AESA),
ITĀLIJA, Caserta- The Liceo Classico P.Giannone
TURCIJA, Iznika – Şehit Sedat Pelit Anatolian High School
 PROJEKTA FINANSĒJUMS: 29 064,00 EUR (divdesmit deviņi tūkstoši sešdesmit četri euro, 00 centi).
MĒRĶI:
A) Multikulturālisms
- Paaugstināt izpratni par dažādām kultūrām un tradīcijām
- Atbalstīt dažādu cilvēku pieņemšanu, iekļaušanu un integrāciju
B) daudzvalodība
- Uzlabot svešvalodu prasmes, izmantojot bilingvālo mācību un CLIL
- Iepazīties ar mazāk runātām Eiropas valodām
C) Jaunās tehnoloģijas
-Detalizēt prasmes datorzinātnēs
- Samazināt priekšlaicīgu mācību pārtraukšanu
STARPTAUTISKĀS AKTIVITĀTES: 
01.21.Projekta DMB laikā notiks viens skolotāju apmācības pasākums par eTwinning un citiem digitālajiem rīkiem projekta īstenošanai, kā arī piecas īstermiņa skolēnu apmaiņas, kas veltītas dažādiem piecu partnervalstu folkloras aspektiem un tradīcijām.
04.21. Izspēlējam Muzikālos tiltus Portugālē
09.21. Izdejojam Muzikālos tiltus Latvijā
01.22. Izdziedam pāri Muzikāliem tiltiem Itālijā
03.22. Izstaigājam pasaules mantojumu Valensijā, Spānijā.
05.22. Prezentējam projekta rezultātus un piedalāmies jauniešu festivālā Turcijā
REZULTĀTI
Ziņas vietējā un reģionālajā presē
Semināri un apmācības pasākumi
Logotips un talismans
Digitālā stāstu grāmata ar tradicionāliem instrumentiem
Prezentācijas par vietējiem un starptautiskajiem bardiem un folkloru
Tradicionālo tērpu prezentācija
Folkloras kalendārs
Daudzvalodu kora filma
Deju konkursa filma
"Fallas" teātris
Lipdub
Labākā mirkļu filma
Multikulturāla digitālā viktorīna
Turcijas jauniešu festivāls
Projekta vadītāja Elita Zvaigzne



Logo un talismana uzvarētāji

Mūsu gatavotais talismans gatavs doties pasaulē. 



DMB Valensijā




          No 22.05. līdz 29.05.2022. mēs –divas Nītaures mūzikas un mākslas pamatskolas skolotājas Elita Zvaigzne un Raja Erele Erasmus+ projekta Dance Across Musical Bridges ietvaros devāmies skolotāju vizītē uz Valensiju, Spānijā. Valensija mūs pārsteidza ar karsto laiku, sauli, krāšņiem oleandriem, bugenvillijām un vēl ļoti daudziem mums nepazīstamiem augiem, krāšņumkrūmiem, kokiem.
 EFA Torrealedua skolā satikām komunikablās spāņu skolnieces, kuras mūs iepazīstināja ar darbu stundās, grāmatu vietā izmantojot planšetdatorus. Uzzinājām, ka vidusskolas meitenes skolā apgūst profesionālās iemaņas kā medmāsu palīdzes, veco ļaužu aprūpētājas un rentgena asistentes. Pirmajā dienā iepazinām Valensijas vecpilsētu, kas mūs pārsteidza ar īpatnējo arhitektūru, mīlīgām ieliņām un mini balkoniņiem.
         Turpmākās dienās tika saplānoti laiki nākamām vizītēm, darbojāmies etwinning un Mobility Tool platformās, pilsētas mēra vadībā izstaigājām Liombai pilsētiņu un sniedzām intervijas vietējai presei. Ļoti aizraujošs bija paeljas gatavošanas process, kurā šefpavāra lomā iejutās Valensijas EFAS skolu ģenerāldirektors. Paelja tika gatavota skolas iekšpagalmā uz dzīvās uguns, turpat no rozmarīna dzīvžoga noplūcot šos brīnišķigi aromātiskos garšvielas zariņus.
         Nedēļas noslēgumā devāmies ekskursijā uz El Palmare pilsētiņu, kur galvenā nodarbošanās ir zvejniecība un laiksaimniecība. Pašlaik lauki tika gatavoti rīsu sējai. Tas mums bija milzīgs pārsteigums, jo uzzinājām, ka Spānijā 3 reģionos- Valensijā, Andalūzijā un Katalānijā audzē rīsus, nodrošinot pilnībā valsts iedzīvotāju pieprasījumu pēc tiem.
         Mūsu saulainais piedzīvojums noslēdzās ar peldi Vidusjūras siltajā ūdenī un Okeanogrāfika apmeklējumu. Valensijas okeānārijs ir lielākais Eiropā. Tas bija tā vērts vienreiz mūžā ieraudzīt visu klimatisko joslu jūru un okeāna iemītniekus-haizivis, rajas, jūras bruņurupučus, kā arī sīkos koraļļu rifu iemītniekus. Nonācām jūras dzelmē milzīgos tuneļveida akvārijos. Vislielāko interesi apmeklētājos radīja atraktīvie  Antarktīdas pingvīni un to dzīves vide, kuriem tika nodrošināts gan sniegs, gan ledus, kaut ārā bija +34 grādi.
        No sirds esam pateicīgi par iespēju piedalīties Erasmus+ projektā Dance Across Musical Bridges un uz tikšanos septembra beigās nu jau Nītaures skolā!
Projekta koordinatore Nītaures mūzikas un mākslas pamatskolā
     Elita Zvaigzne


Intervija Valensijas mēdijiem

https://padlet.com/odetefarhat/dance-across-musical-bridges-b7sdxsmrfglcydbv

Dejas pār muzikāliem tiltiem tiek izdejotas Nītaurē.

No 26. Līdz 30.septembrim mūsu Nītaures un mākslas pamatskolā viesojās Erasmus+ projekta ‘’ Dejas pār muzikāliem tiltiem’’ ( Dance Across Musical Bridges) 24 dalībnieki no Spānijas, Portugāles, Itālijas un Turcijas. Pirms tam mūsu komanda bijām sagatavojuši pārdomātu programmu, lai mūsu viesi pēc iespējas vairāk varētu iepazīties ar mūsu skolu, Nītauri, Latviju, kā arī izpildīt projektā veicamos uzdevumus.

              Pirmdiena sākās ar mūsu iepazīšanos Nītaures kultūras namā, kur skatījāmies visu valstu skolu prezentācijas. Pēc tam mūsu direktore Kamēlija Straume demonstrēja latviešu mūzikas instrumentus, kā arī dziedājām tautas dziesmas kokles pavadībā. Pie mums no Spānijas atceļoja mūsu skolas gatavotais talismans, kuram šoreiz kopīgi ielikām vārdu DAMBO, kas izriet no projekta nosaukuma pirmajiem burtiem. Katra valsts arī gatavoja 5 lellītes tautas tērpos. Līdz ar to, pēc lellīšu prezentācijas, katrā skolā tagad ir šī kolekcija, un ikviens varēs redzēt projekta valstu tautas tērpus.

Dienas gaitā izspēlējām ledus laušanas spēles, iemācījāmies galvenos latviešu svarīgākos vārdus, keramikas nodarbībā strādājām ar mālu skolotājas Marikas vadībā.

                    Otrdien mācījāmies visu valstu tautas dejas, kas tieši arī bija mūsu skolas uzdevums, strādājām ar tekstilu un dabas materiāliem, gatavojot maisiņus īpašā cianotipijas foto tehnikā un orientējāmies Nītaurē, pēc fotogrāfijām atrodot ievērojamākās Nītaures vietas.

Trešdien viesus vedām ekskursijā uz Cēsīm, kur izstaigājām vecpilsētu, gida vadībā Cēsu pilī iepazinām Latvijas vēsturi, Krūmiņu maizes mājā cepām un vēlāk baudījām pašu gatavotos pīrādziņus, Drabešu amatu mājā mums pastāstīja un parādīja kā gatavo un skan latviešu tradicionālie, un senie mūzikas instrumenti.

             Ceturtdien vēlreiz izdejojām visas iemācītās dejas, skolotājas Nikolas vadībā gleznojām skolas parkā ar māliem un vakarā folkloras grupas Ore pavadījumā izdejojām kopīgi latviešu tautas dejas un rotaļas bioloģiskā saimniecībā Lejassuces, kur arī saņēmām sertifikātus par dalību projektā un baudījām Lejassuču saimnieču gardās, latviskās vakariņas.

           Piektdien vedām viesus uz Rīgu, kur gida pavadībā izstaigājām Vecrīgu, pusdienojām Lido Dzirnavu atpūtas kompleksā un apmeklējām Nacionālo Bibliotēku.

              Atvadas kā vienmēr bija ļoti emocionālas. Tik skumji bija šķirties no jauniegūtiem un jau zināmiem draugiem. Mums ir ļoti liels gandarījums par paveikto, jo viesi bija sajūsmināti par viesmīlīgo uzņemšanu, interesantām aktivitātēm, ļoti jauko un atsaucīgo skolas kolektīvu, atvērtiem skolēniem, brīnišķīgo Latvijas un Nītaures dabu, jauko atmosfēru.

         Uz tikšanos jau novembra vidū Itālijā, Kasertā, kur dosimies mēs- Nītaures mūzikas un mākslas skolas 2 skolotāji un 4 skolēni.

Projekta koordinatore Nītaures mūzikas un mākslas skolā,

Angļu valodas skolotāja Elita Zvaigzne


DMB deju video


Tautumeitas infografika

Tautu meitas infografika


DMB VALENSIJĀ

Dejas pār muzikāliem tiltiem ( DMB) izstaigā kultūras mantojumu Valensijā

No 11.03.-18.03.2023. Nītaures mūzikas un mākslas pamatskolas skolotājas-Elita Zvaigzne, Marianna Rozīte un skolnieces Ance Kalniete, Egita Megija Traine (9.kl.), Estere Kate Pugacēviča, Sidnija Miltiņa (8.kl.) Erasmus+ projekta ietvaros devāmies uz saulaino Valensiju, Spānijā. Mūs tur pārsteidza siltais un saulainais laiks, jo pie mums Nītaurē vēl dziļa, sniegota ziema. Tā kā svētdiena bija mūsu brīvdiena, tad apmeklējām safari tipa Bioparku un arī pludmali.

Pirmdien devāmies uz EFA Torrealedua skolu LLombai mazpilsētiņā, kur mūs ļoti silti uzņēma gan skolotāji, gan skolēni. Skolēni iesaistījās ledus laušanas aktivitātēs, mācījāmies spāņu valodu, kopīgi veidojām lelles svētku instalācijai. Priecājāmies par spāņu draudzību, atvērtību, interesi un izpalīdzību. Šeit esam ieradušies lielu svētku laikā- Las Fallas festivālā, kad 2 nedēļu garumā ielu krustojumos, pilsētas laukumos, skolu pagalmos tiek uzstādītas lielas leļļu instalācijas, kas svētku noslēgumā tiek sadedzinātas. Katru dienu 14.00 Valensijas centrā notiek uguņošana, bet skaļi blīkšķi mūs pavada ik uz soļa visas dienas un pat nakts garumā. Svētki veltīti ziemas aiziešanai un pavasara sagaidīšanai.

     Otrdien izstaigājām Valensijas vēsturisko centru, pilsētas Domes laukumu, Centrālā tirgus laukumu, katedrāli un slaveno senā zivju tirgus ēku. 14.00 pieredzējām lielo uguņošanu un apskatījām gandrīz visas lielās leļļu instalācijas . Tie visi ir rūpīgi gatavoti mākslas darbi, un mums liekas savādi, ka tie tiks sadedzināti. Pilsētas ielas un laukumi ir pilni ar svētku svinētājiem, baudītājiem,un tūristiem no dažādām pasaules vietām.

Trešdien iepazinām Zinātnes centra skaisto ēku dizainu, tā apkārtni, kur arī apmeklējām svētkiem veltīto leļļu izstādi.

Ceturdien skolā turpinājās svētku aktivitātes. Skolēni zīmēja savas izstādē redzētās mīļākās lelles un izveidoja savu zīmējumu izstādi. Pusdienās mūs cienāja ar tradicionāliem svētku virtulīšiem, kas saucas čurros, unmēs tos mērcām karstā šokolādē. Pilsētas domes pārstāve mums pasniedza dalības sertifikātus, skolēni sniedza intervijas vietējai TV un rezultātā tika izveidots svētku video. Finālā skolas pagalmā tika sadedzināta kopīgi veidotā leļļu instalācija. Mums tas šķita savādi un bīstami gan dabai, gan tuvumā esošām ēkām. Pašiem spānīem tas bija tik dabiski, ka vienīgā aizsardzība bija mazās ūdens strūkliņas, ar kurām apsmidzināja blakus augošos divus kokus. Skolēni skaļas mūzikas pavadībā ļāvās dejām, dzismām un atvadām.

Piektdien kopīgi apmeklējām Okeonogrāfiku Zinātnes centrā, kur skatījām pasaules okeānu un jūru zemūdens pasaules iemītniekus. Vēlāk visi projekta dalībnieki sirsnīgi atvadījāmies, lai pēc diviem mēnešiem atkal satiktos mūsu projekta noslēguma vizītē Iznikā, Turcijā.

Paldies Erasmus+ par iespēju ceļot, iepazīt citas valstis, to kultūru un iegūt daudz jauku draugu!

Projekta koordinatore Nītaures mūzikas un mākslas pamatskolā Elita Zvaigzne

Mūsu grupiņa Zinātnes centrā



Leļlu instalācijas Valensijas centrā, kuras svētku noslēgumā tiek sadedzinātas 


REZULTĀTI PADLET

https://padlet.com/odetefarhat/dance-across-musical-bridges-b7sdxsmrfglcydbv




Projekta stūrītis


DMB Cēsu novada vēstīs





Mūsu logo un talismani








Nītaures mūzikas un mākslas pamatskolas prezentēšana

Nītaures MMS video

Nītaures MMS Ppt prezentācija


Dance Across Bridges( Dejas pār muzikāliem tiltiem) Portugālē.

No 25.04. līdz 1.05.2022 mēs, Nītaures un mākslas pamatskolas 4 skolēni, Kristiāna Ķauķīte, Ance Kalniete, Egita Megija Traine, Estere Kate Pugaceviča un skolotājas Elita Zvaigzne, Marianna Rozīte devāmies Erasmus+ projekta ''Dance across Musical Bridges'' pirmajā skolēnu īstermiņa vizītē uz Portugāli, Lisabonu un Barreiro. Šis mums tiešām bija liels piedzīvojums visiem, jo Covid situācijas dēļ projekta darbs 2 gadus notika attālināti. Dēļ šīs situācijas mūsu projekts tika pagarināts par gadu, dodot iespēju uzsākt projekta darbību klātienē

            Pirmā projekta diena bija aizraujoša. Mēs lidojām uz Lisabonu ar pārsēšanos Minhenē, Vācijā. Lidojums bija garš, bet skaists. Pa lidmašīnas logu varēja redzēt daudz skaistus skatus. Lisabonā ieradāmies vēlu naktī, bet veiksmīgi atradām savu apmešanās vietu.  Skats uz pilsētu no 19.stāva balkona bija pasakains. Nekas tik skaists vēl nebija redzēts, vismaz ne Latvijā.

            Nākamajā dienā mēs ar prāmi braucām pāri Težu upei uz Barreiro AESA skolu. Nonākot skolā, mēs satikāmies, iepazināmies un ātri sadraudzējāmies ar citu projekta dalībvalstu skolēniem no Spānijas, Portugāles, Itālijas un Turcijas. Vēlāk mēs prezentējām savas skolas ar mājās gatavotām video un Ppt prezentācijām. Pēc tam kopīgi iepazinām lielo AESA skolu, kur ļoti viegli varēja apmaldīties. Skolas apkārtnē ziedēja bugenvillijas un citas vasaras puķes.

            Trešajā dienā skolas lielajā auditoriju notika tradicionālo mūzikas instrumentu prezentēšana. Arī mēs dalībniekus iepazīstinājām ar līdzpaņemto koka stabulīti un svilpavnieku. Pēc tam grupās strādājām pie digitālās grāmatas par mūzikas instrumentiem izveidē. Ceturtajā dienā mūs veda ekskursijā uz Sesimbru. Šī ir ļoti sena zvejnieku pilsētiņa Atlantijas okeāna krastā, un joprojām tai ir liela nozīme zvejniecībā. Diena bija ļoti karsta, saulaina, un mums bija brīvais laiks okeāna krastā, kur bridām ūdenī, lasījām gliemežvākus, sauļojāmies un Ance pat izpeldējās. Pēcpusdienā apmeklējām seno instrumentu muzeju, kurā varēja redzēt un dzirdēt, kā pati pirmā mūzika tika atskaņota mehāniskā veidā pirms 200 gadiem līdz pat mūsdienām. Interesanti bija arī uzzināt, ka šis muzejs ir kāda cilvēka privātā kolekcija, un viņš joprojām to papildina, ceļojot pa pasauli.

                Piekdiena sākās Barreiro skolā ar deju nodarbību, kurā visi skolēni kopā ar skolotājiem iemācījāmies tradicionālo portugāļu deju. Deja bija jautra, mainījāmies ar pāriem, un visi sadraudzējāmies vēl vairāk. Pēcpusdienā jau saņēmām sertifikātus par dalību projektā un devāmies pastaigā pa Barreiro, iepazīstot šīs pilsētiņas skaistākās un vēsturiskās vietas.Vakarā skolēni un skolotāji baudīja portugāļu nacionālos ēdienus atvadu vakariņās un kopīgi atcerējās iespaidiem bagāto nedēļu.

             Pēdējā dienā mēs devāmies Hippotrip ekskursijā apskatīt Lisabonu. Hippotripā mēs ar amfībiju izbraukājām Lisabonas ievērojamākās vietas ļoti atraktīvas gides pavadībā. Visiespaidīgākais bija brīdis, kad amfībija negaidīti iebrauca Težū upē un turpināja braucienu pa to, apskatot Belemas torni, Vasko de Gamas pieminekli u.c. Mēs redzējām ļoti skaistas un greznas ēkas.

           Mēs esam pateicīgas Erasmus+ projektam par doto iespēju ceļot, apskatīt Portugāli, tās skaistākās vietas, Lisabonu, Barreiro, Sesimbru, kā arī atpakaļceļā Briseli Beļģijā. Projekta rezultātā mēs ieguvām jaunus draugus no citām valstīm, uzzinājām vairāk par citu tautu tradīcijām, uzlabojām savas angļu valodas un IT prasmes kā arī apguvām orientēšanās prasmes izmantojot Google maps.

              8.klases skolniece Kristiāna Ķuķīte un

              projekta koordinatore Nītaures MMS Elita Zvaigzne


Dejas pār muzikāliem tiltiem izdziedam Itālijā

             No 14.11. līdz 20.11. Nītaures mūzikas un mākslas pamatskolas 2 skolotājas- Elita Zvaigzne un Raja Erele un 4 skolēni- Ance Kalniete, Viktorija Smirnova, Elīza Heislere- Celma un Liene Kondrāte devāmies jau 3. īstermiņa skolēnu apmaiņas braucienā uz Itālijas pilsētu Kasertu, lai šoreiz izdziedātu muzikālos tiltus Kasertas Giannone licejā. Kaserta atrodas 40 km attālumā no Neapoles. Šoreiz skolēni tika uzņemti viesu ģimenēs, kas skolēniem deva ļoti lielu pieredzi, pārvarot šķēršļus gan komunikācijas, valodas, gan atvērtības ziņā.

         Bija liels prieks atkal satikt skolotājus un skolēnus no Itālijas, Portugāles, Spānijas un Turcijas. Pirmdiena pagāja ekskursijā izstaigājot Neapoles vēsturisko centru ar daudzām ievērojamām katedrālēm un klosteriem, kuru vēsture aizsākusies 14.g.s. Brīnišķīgas bija majolikas flīzes, kas rotāja klostera dārzā kolonas un soliņus. Ļoti pārsteigti bijām par vēsturiskā centra šaurām ieliņām, kuru malās rindojās suvenīriem pārpilnas tirgotavas, milzīgā cilvēku burzma un tai pa starpu spraucošās mašīnas un motocikli.

         Otrdien, projekta 2.dienā darbojāmies Kasertas Giannone licejā, izdejojot un izdziedot savas vispopulārākās dejas un dziesmas. Katra valsts prezentēja savas tautas dziesmas. Mēs dziedājām Bēdu manu lielu bēdu.

Pēcpusdienā visi skolēni strādāja pie folkloras kalendāra izveides, kurā tika iekļauti tautu tērpu zīmējumi un katras valsts populāras folkloras grupas digitālā infografikā. Mēs vēlējāmies visus iepazīstināt ar grupu Tautumeitas. Mums no Latvijas līdzi ceļoja mūsu gatavotais projekta talismans DAMBy, kurš savu vārdu ieguva no projekta nosaukuma pirmiem burtiem- Dance Across Musical Bridges.

           Trešdien devāmies ekskursijā uz Pompeju. Rīts mūs nepatīkami pārsteidza ar stipru lietu, pērkonu un zibeni. Par spīti slapjām ielām un slapjiem apaviem mēs iepazinām 2000 gadus veco pilsētu un uzzinājām, kā cilvēki dzīvoja šajā pilsētā līdz 79. gadam, kad Vezuva vulkāna izvirdums vienā mirklī pārtrauca cilvēku dzīves, nosmacējot tās vulkāna izdalītām gāzēm un apberot tos ar 7 m augstu un 300 grādus karstu pelnu kārtu.

         Projekta 4.dienā mēs apmeklējām the Saint Leucio Belvedere 18.gs zīda ražošanas fabriku, kas atradās karaļa Ferdinanda medību pilī. Karalis bija ļoti progresīvs cilvēks, kas rūpējās par strādnieku labklājību, samazinot Eiropas valstīs esošās 16 h dienā uz 11h. Šī ir arī pirmsākuma vieta sieviešu tiesībām.

               Piektdien pēc sertifikātu saņemšanas visi apmeklējām Kasertas 18.gs karaļa Ferdinanda Royal Palace. Jau ieejot pilī pa iespaidīgām kāpnēm mums pavērās fascinējošs skats. Viss tik milzīgs. Augsti griezti, kolonnas, greznas lustras, gleznas, zīmējumi uz grieztiem. Karalis Ferdinands gribēja saviem viesiem parādīt, ka cilvēks ir niecība dieva priekšā.     

          Emocionālas bija mūsu atvadas no skolotājiem un skolēniem. Mēs esam sapratuši, ka ļoti esam viens otru iemīļojuši, jo kopā ar lielāko daļu esam jau vairākus gadus. Visi pateicamies itāļu skolotājiem un skolniekiem par radošo nedēļu un esam gatavi tikties 2023.g. martā Valensijā

Projekta koordinatore Nītaures mūzikas un mākslas pamatskolā

Elita Zvaigzne





 Pie Okeonogrāfika Valensijas Zinātnes centrā


Erasmus+projekta Dejas pār muzikāliem tiltiem noslēdzošā vizīte Turcijā.

            No 14.-21.05 Nītaures mūzikas un mākslas pamatskolas 4 skolēni-Ance Kalniete 9.kl., Estere Kate Pugacēviča, Liene Kondrāte 8.kl. un Dāvis Roberts Šīrons 7.kl., kā arī skolas direktore Kamēlija Straume un skolotāja Elita Zvaigzne devāmies mūsu projekta piektajā un pēdējā skolēnu īstermiņa apmaiņas vizītē uz Izniku, Turcijā.

          Mūsu ceļojums sākās svētdien agri no rīta, lidojot 3,5 h ar lidmašīnu līdz Stambulai, kur mūs sagaidīja turku skolotāji, lai iesēdinātu autobusā 2 h braucienam līdz pieturai, kur tālāk jau mūs sagaidīja uzņemošās ģimenes, lai aizvestu mūs līdz Iznikai.

         Pirmdien bija ekskursijas diena, jo Turcijā notika prezidenta vēlēšanas un bija brīvdiena. Devāmies ekskursijā uz Bursu, kas ir ļoti liela šī reģiona pilsēta. Tie, kas skatījās seriālu Lieliskais Gadsimts, zinās, kas ir Osmaņu Impērija. Tā valdīja 640 gadus līdz 1920.g., kad Ataturks gāza sultāna valdību. Emocionāla bija sardzes maiņa sultāna dinastijas kapenēs.

Vēlāk skolēni devās izjust asas izjūtas piedzīvojumu parkā, bet mēs iepazinām Bursas vēsturisko tirgu, vakarā izbaudījām kopīgo atmosfēru, baudot turku ēdienus un atceroties kopā piedzīvoto 2 projektu laikā.

          Otrdien darbojāmies Iznikas skolā, kur skatījāmies mūsu gatavotos deju un dziesmu video, mācījāmies turku valodu, kas ir ļoti grūta, spēlējām Kahoot par visām mūsu projekta dalības valstīm. Vēlāk skolēni, orientējoties un veicot dažādus uzdevumus, iepazina Izniku. Tai laikā skolotāji izstaigāja Izniku skolotāja Hakana vadībā. Ar interesi klausījāmies viņa stāstījumā par vēsturi, romāņu, Otomana laikiem, redzējām un apmeklējām grandiozās mošejas, klausījāmies maģiskos aicinājumus uz lūgšanām no augstiem, ar Iznikas flīzēm rotātiem minoretiem. Senajā islāma reliģijas skolā vērojām, kā meistari apzīmē flīzes un traukus. Uzzinājām, ka Iznikas flīzes īpašas padara to sastāvs- 70% kvarcs, 15% māls un 15% stikls.

       Trešdien apmeklējām Iznikas vēstures muzeju un slaveno Iznikas flīžu gatavošanas un apgleznošanas darbnīcu, kur viss top tikai roku darba rezultātā.

Pēcpusdienā visi pārtapām par māksliniekiem, lai Iznikas ezera krastā radītu savus mākslas darbus- apgleznotu sagatavotās flīzītes ar Iznikai raksturīgiem rakstiem un krāsām.

Vakarā visi skolēni kopīgi draudzīgi spēlēja futbolu laukumā pie ezera, kur netālu mēs, skolotāji, izgaršojām vakariņās kārtējo turku kebabu. Varu atzīt, ka turku ēdieni ir izcili.

Ceturdien skolā bija pasākums, kas veltīts Turcijas neatkarībai, jauniešu dienai un reizē arī mūsu oficiālām atvadām. Skolas pagalmā skolēni sniedza muzikālu koncertu. Latvijas komanda visus patīkami pārsteidza ar direktores Kamēlijas muzikālo sveicienu. Pēc koncerta svinīgi tika pasniegti sertifikāti par dalību projektā, un drīz jau visi iesaistījāmies turku tautas dejās.

Vēlāk mums bija iespēja redzēt un noklausīties slavenu turku mākslinieku klasiskās mūzikas koncertu pilsētas domē. Tas bija pārsteigums mums, jo kaut ko tik maģisku un skaistu neviens nebija gaidījis. 2 paveci vīri virtuozi spēlēja arfu un turku flautas jeb nejas.

Vakarā atvadu vakariņās dalījāmies ar Turcijā piedzīvoto un pārrunājām nākotnes plānus mūsu projekta turpinājumam.

Piektdienas rītā notika lielās atvadas, skolēniem ar asarām šķiroties no savām viesu ģimenēm un draugiem. Mūs aizveda uz Yalovas pilsētu, no kuras atiet prāmis uz Stambulu, šķērsojot daļu Bosfora jūras šauruma un Marmora jūru.

Apmetāmies viesnīcā pašā Stambulas vēsturiskā centrā Sultana Ahmeta rajonā. Vakarā staigājot, jūsmojām par izgaismoto Zilo mošeju un Sofijas mošeju.

        Sestdien izbaudījām Stambulas atmosfēru. Tā ļoti atšķīrās no mierīgās Iznikas, jo Stambulā dzīvo ap 20 miljoniem dažādu tautību iedzīvotāju. Mēs apmeklējām Zilo mošeju un Sofijas katedrāli.

Zilā mošeja jeb sultāna Ahmeta mošeja ir celta no 1609.-1616. gadam sultāna Ahmeta valdīšanas laikā. Savu nosaukumu ieguvusi, jo apdare veidota no Iznikas flīzēm ar zilu ornamentu apgleznojumiem.

Svētās Sofijas mošeja tulkojumā no grieķu valodas nozīmē Svētās Gudrības baznīca, jo pirmsākumos bijusi pareizticīgo baznīca. 1443.g. osmaņu turki to pārveidoja par mošeju. Abas mošejas bija ļoti iespaidīgas.

Apmeklējām arī pasaulē lielāko tirgu jeb Grand bazaru, kas atrodas zem jumta, milzīgā ēkā ar tūkstošiem mazu veikaliņu. Atmosfēra tirgū bija diezgan stresaina, jo katrs tirgonis vēlējās mūs ieraut savā veikaliņā, jo tieši viņa produkcija ir tā labākā.

Vakarā vienkārši izbaudījām Stambulu, kamēr skolēni juta līdzi Latvijas hokeja spēlei, ziņojot mums par katriem iegūtiem vārtiem.

    Svētdiena pagāja mūsu mājupceļā, atceroties piedzīvoto un lielā pateicībā par šo iespēju būt Erasmus+projektā, iepazīstot jaunas valstis, to kultūru, iegūstot jaunus un satiekot vecos draugus, uzlabojot savas angļu valodas runāšanas prasmes. Uz tikšanos mūsu nākamajā projektā!

Projekta koordinatore Nītaures mūzikas un mākslas pamatskolā Elita Zvaigzne